Advertisement
Start arrow Turystyka arrow Saranda
Saranda
Saranda to turystyczna miejscowość położona tuż nad brzegiem Morza Jońskiego.
Stanowi jeden z głównych ośrodków wypoczynkowych w Albanii. Często dla turystów pierwszym zetknięciem się z państwem Albańskim jest właśnie to trzydziesto tysięczne miasteczko. Spowodowane jest to tym, że bardzo łatwo dostaniemy się tam z greckiej wyspy Krofu, – na którą latają samoloty z większości europejskich krajów. Aby stanąć na plaży w Sarandzie należy w jednej z agencji w okolicy portu w Kerkyrze zakupić bilet na prom (statek lub wodolot). Zapłacimy za niego od 10 – 15 euro a trasę drogą morską z wyspy do Sarandy pokonamy w 1godz. 30 minut. Rozkład kursów często ulega zmianom, dlatego należy zapoznać się z nim w miejscu zakupu. W 2009 roku jedyny kurs statkiem turystycznym odbywał się we wczesnych godzinach porannych. Jednym z przewoźników firma jest Ionian Cruises (www.ionian-cruises.com).

Saranda oferuje nam ogromną ilość hoteli, nadbrzeżne kawiarenki i restauracje oraz kamieniste, słoneczne plaże, z których podziwiać możemy greckie wybrzeże. W sezonie plaże miasta i okolic zapełniane są licznie przez wczasowiczów, którzy nierzadko oceniają je jako najprzyjemniejsze w całej Albanii.

Okolice samego miasta pozwolą nam zapoznać się ze starożytną kulturą oraz spędzić czas pośród otaczającej dzikiej przyrody. Pierwsze miejsce, do którego koniecznie wybrać będąc to kompleks archeologiczny w Butrimcie. Ponadto możemy podziwiać położony przy drodze do Gjirokastry prawdziwy cud przyrody – źródło o nazwie Niebieskie Oko. Natomiast na północ od Sarandy rozpościera się tak zwana Riwiera Albańska oferująca najpiękniejsze plaże nad Morzem Jońskim. Miejscem gdzie również możemy uświadczyć kąpieli zarówno słonecznych jak i morskich jest osada Kasmil, położona 17km na południe od Sarandy.

Maciej Suchorabski


Tagi: saranda albania, sarande, hotel saranda