Advertisement
Start arrow Praca i życie arrow WyGOOGLuj Albanię!
WyGOOGLuj Albanię!
Image „Od wschodu do zachodu, od północy do południa kraju – na około 20 stanowiskach albańskich pracują międzynarodowe ekipy archeologów”, mówi Ols Lafe, Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Turystyki, Kultury, Młodzieży i Sportu Albanii.

Joanna Orłowska-Stanisławska:
- Jakie interesujące archeologicznie miejsca zarekomendowałby pan Polakom przybywającym do Albanii?
Ols Lafe:

– W samej Tiranie jest ich kilka. Jednym z nich jest zamek usytuowany w centrum miasta. Pozostało z niego niewiele, jednak trwa  rekonstrukcji części założenia. Już za kilkanaście miesięcy ludzie będą mogli zwiedzać ruiny w całkiem nowej oprawie.
Kolejnym ważnym punktem jest mała rzymska willa z zachowanymi mozaikami. Leży  blisko centrum miasta. Liczy sobie 1700 lat.  
Obrzeża stolicy są również bardzo ciekawym rejonem dla miłośników przeszłości. Znajduje się tam kilka zamków. Jeden z nich to fort Përsqop, na południe od miasta. Co ważne, łatwo tam dotrzeć samochodem.
Kolejny z nich zamek Preza, który leży blisko Międzynarodowego Lotniska im. Matki Teresy. Położona na szczycie wzgórza budowla z czterema wieżami…
Tirana otoczona jest uroczymi miejscami, które zaspokoją ciekawość miłośników archeologii, a mogą jednocześnie przemienić się w satysfakcjonujące wycieczki.

Image A samo Muzeum Archeologiczne w Tiranie? Czy warte jest grzechu?  
Wszystkie artefakty zgromadzone w Muzeum Archeologicznym, podobnie jak w historycznym, są szalenie interesujące.
Obrazują życie od czasów prahistorycznych na ziemiach tej części Bałkanów, po późne średniowiecze.
Dokonano dobrej selekcji prahistorycznych obiektów; w tym neolitycznych i mezolitycznych narzędzi, zabytków z epoki brązu i miedzi, pięknych zabytków z okresu panowania Greków i Rzymian, po czasy późniejsze.
Wzrok przykuwają mozaiki, podobnie jak kamienne nagrobki czy monety.
Oczywiście od osoby zależy, jak dużo z tego zaczerpnie.  

Image Albania posiada długą i skomplikowaną historię. Czy jesteście z niej dumni? Przyznam, że w Polsce nie ma szczególnej wiedzy o tym kraju, ani o jego bogactwie kulturowym.
- Każdy kraj ma trudną i skomplikowaną historię. Dlatego uważam, że Albania nie jest odstępstwem od normy. A niewiedza może zostać szybko uzupełniona. Przyznaję, że ja również niewiele wiem o Polsce, dlatego rozumiem, że to może działać w obie strony. Wiele informacji o Albanii znaleźć można w Internecie. „Wygooglować” więcej – to może okazać się najprostszym rozwiązaniem dla ludzi ciekawych naszego kraju. A najlepszym – odwiedzić Albanię!

Joanna Orłowska-Stanisławska©2010

Tagi: Archeologia w Albanii, Durres, Muzeum Archeologiczne w Tiranie