Advertisement
Start arrow Użyteczne informacje arrow Jak dojechać z Polski do Albanii samochodem albo motocyklem
Jak dojechać z Polski do Albanii samochodem albo motocyklem
Spis treści
Jak dojechać z Polski do Albanii samochodem albo motocyklem
Strona 2
Strona 3
Jak dojechać z Polski do Albanii
Samochodem / Motocyklem


W Albanii respektowane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Kierowca musi posiadać ubezpieczenie OC, tzw. zieloną kartę. Uznawane są zielone karty wystawiane przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe. Kierowca otrzymuje przy wjeździe na teren Albanii zaświadczenie o wwożonym samochodzie. Należy sprawdzić wpisane dane. Jeżeli służby graniczne z jakiegoś powodu nie dają tego zaświadczenia należy osobiście się o nie upomnieć (dla uniknięcia kłopotów przy wyjeździe).
Zaświadczenie służy też do naliczenia opłaty za przejazd samochodem po albańskich drogach, w wysokości 1 Euro / dobę. Dla pojazdów o ilości miejsc siedzących pow. 7, opłata wynosi 2 Euro / dobę. Zdarza się jednak że nie są one naliczane.

Aby dojechać samochodem lub motocyklem trzeba wykazać się pewną wytrwałością. Odległość z Warszawy do Tirany wynosi około 2030 km. Można jechać przez część północną i wjechać do Albania przez przejścia graniczne od strony Czarnogóry (zdecydowanie nie polecamy tej trasy), lub podróżować przez Budapeszt, Belgrad, Nis, Prisztinę lub Skopje. Wjazd do Albanii od strony Macedonii jest zdecydowanie lepszy a drogi są dobre.

Rekomendujemy drogi dojazdu:

Trasa Warszawa - Tirana - o długości 2031 km, prowadząca przez Budapeszt.
Z Budapesztu drogą E75 w kierunku na Szeged i następnie na Novi Sad i Belgrad. Po przejechaniu przez Belgrad skierować się autostradą na miejscowość Nis.

W Nis można:
- skręcić na drogę E80 w kierunku - Prisztina w Kosowie i dalej
z Prisztiny E65 drogą E851 w kierunku na Prizren.
Z Prizren E851 w kierunku na Zhur i dalej w stronę przejścia granicznego Morine lub,
- pojechać z NIs dalej prosto w kierunku na Skopje i dalej przez Debar  E65 / M4 do Strugi, przejściem granicznym Kjafasan i przez Elbassan do Tirany.

Trasa Warszawa - Graz - Split - Tirana 2040 km
większa część drogi to autostrady. Po przejechaniu przez Split, autostrada prowadzi do Vrogac i tam się kończy.
Dalszą trasę trzeba odbyć promem i  drogami lokalnymi w kierunku na Dubrovnik i Podgoricę. Z Podgoricy przejście graniczne na drodze E762 w okolicy miejscowości Bozaj.

Alternatywna droga przez Budvę (Budva) - Tirana:
Należy spodziewać się utrudnień w ruchu, szczególnie na południe od jeziora Szkoderskiego. Po grudniowej powodzi w okolicy Shkoder drogi są w fatalnym stanie. Co kilka kilometrów brakuje nawierzchni, którą zastąpiły doły i wykroty.
Przejazd od granicy z Czarnogórą do Tirany zajmuje około 3,5h.
19 lutego przejechałem trasą z Budvy do Tirany w 4,5 h. Droga prowadziła przez Krute i Vladimir po stronie Czarnogóry, do przejścia Muriqan  i dalej do Shkoder w Albanii.