Advertisement
Start arrow Biznes arrow Apartament w Albanii - ceny mieszkań w Albanii
Apartament w Albanii - ceny mieszkań w Albanii
Image Ogólnie rzecz biorąc standard budynków jest zbliżony do budownictwa w Polsce. Standard materiałów wykończeniowych nie jest jednak zadowalający. Powierzchnie mieszkań: od 40 do 70m2, dwa lub trzy pokoje. Cena 40-metrowego mieszkania kupionego u developera wynosi około 120 tys PLN. Czy to dużo?
Taka inwestycja ma szanse na zwrot po pięciu, może ośmiu latach. Albańskie wybrzeże rozbudowuje się dynamicznie, coraz więcej turystów zjeżdża do tego kraju i rodzi się nowy sposób na zarobkowanie: krótkoterminowy wynajem mieszkań dla potrzeb turystycznych. Pojawiają się pierwsze firmy administrujące powierzonymi mieszkaniami. Może to być doskonałe uzupełnienie zysku na jaki możemy liczyć po sprzedaży mieszkania za kilka lat.

Koszt utrzymania, media, usługi w Albanii
(wg kursu z dnia 19 marca 2010:
1 euro = 138 lek = 3,9 zł; 1 zł = 35 lek)

- Energia elektryczna:
taryfa I, obiekty prywatne, rodzinne - 7,7 lek / kW przy poborze do 300 kWh,
po przekroczeniu 300 kWh opłata wzrasta do 13,5 lek/kWh.
I tak przykładowa rodzina zużywająca 400 kWh energii elektrycznej miesięcznie zapłaci:
300 kWh x 7,7 lek = 2 310 lek
100 kWh x 13,5 lek = 1 350 lek
Razem: 3660 lek + 20 procent VAT
Razem z VAT = 4392 lek czyli około 125 zł.

Porównanie ceny tej samej ilości energii w Polsce wg taryfy „Najprostsza dla Ciebie” dało cenę 160 PLN wraz z opłatami dodatkowymi, które musimy uiścić na rzecz np. RWE Stoen.

Inna, niższa taryfa obowiązuje na dostawy energii dla firm i przemysłu.

- Woda:
woda rozliczana jest wg wskazań liczników.
1 m3 dostarczonej do budynku wody kosztuje 33 lek czyli ok. 1 zł.
Woda przemysłowa, dostarczana do firm jest znacznie tańsza i kosztuje zaledwie 10 lek/m3. Dodatkowo użytkownicy płacą ok. 100 lek za serwis.
Koszt wody w Polsce wynosi 9,60 zł za 1 m3.

Koszty administracyjne: sprzątanie, windy itd. to wydatek rzędu 1000 lek miesięcznie, czyli ok 30 zł.

W sumie koszty miesięczne: czynsz, opłaty administracyjne, energia i woda dla trzyosobowej rodziny wynoszą mniej więcej 200 - 300 zł.

Autorzy: Grzegorz Deręgowski / Anna Ratuś