Advertisement
Start arrow Turystyka arrow podróże | wycieczki | tramping arrow Wycieczka i zwiedzanie: Albania
Wycieczka i zwiedzanie: Albania
Image Trasa: TIRANA – KRUJA – DURRES – APOLLONIA – BERAT – GJIROKASTRA – SARANDA – BUTRINT – MESOPOTAM – VLORA

1 dzień
Zbiórka na lotnisku międzynarodowym im. F. Chopina, terminal 1 (stary), w hali odlotów. Wylot do Tirany. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie. Po południu zwiedzanie Tirany – Muzeum Historyczne.

2 dzień
TIRANA - KRUJA - DURRES  
Dalsze zwiedzanie stolicy Albanii: spacer po placu Skandenberga, stanowiącym serce współczesnej Tirany, do XVIII-wiecznego meczetu Ethnem Bey. Następnie przejazd do położonej w górach miejscowości Kruja. Spacer zabytkowymi uliczkami miasteczka w kierunku cytadeli znajdującej się na szczycie wzgórza. Była ona sceną jednej z najbardziej dramatycznych bitew w tej części Europy: w połowie XV wieku setki tysięcy wojowników tureckich, przybyłe tutaj z Konstantynopola, zmierzyły się z wielokrotnie mniejszą liczebnie zaciężną armią Albańczyków pod wodzą Skanderberga. Zwiedzanie muzeum poświęconego temu albańskiemu bohaterowi narodowemu, który obronił kraj przed najazdem osmańskim. Po południu przejazd na nocleg do Durres, drugiego co do wielkości miasta Albanii.

3 dzień
DURRES - APOLLONIA - BERAT
Zwiedzanie Durres, leżącego na wąskim półwyspie nad Morzem Adriatyckim. To jedno z najstarszych miast w Albanii, założone zostało w VII w. p.n.e. Sześć wieków później miasto stało się kolonią rzymską. Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego, w którym eksponowane są starożytne znaleziska świadczące o bogatej historii miasta liczącej ponad 2 tysiące lat. Spacer do rzymskiego amfiteatru zbudowanego na zboczu wzgórza w II w. n.e. dla 15 tys. widzów. Przejazd w kierunku miejscowości Berat. Po drodze postój w starożytnej Apollonii, gdzie zachowały się rzymskie ruiny murów obronnych, pomnik Agonotesa, Odeon, dom z mozaikami, rzymska fontanna. Przyjazd na nocleg do hotelu w Berat.

4 dzień
BERAT - GJIROKASTRA - SARANDA
Zwiedzanie miasta Berat, które dzięki urzekającej architekturze domków położonych na stokach wzgórz nazywane jest miastem tysiąca okien. Zwiedzanie liczącej 2400 lat cytadeli, a następnie muzeum Onufri ulokowanego w jednym z XIII-wiecznych cerkwi prawosławnych. Postój w Gjirokastra, gdzie kamienne domy zbudowane są w kształcie przypominającym średniowieczne wieże. Wejście na cytadelę górującą nad miastem; spacer wąskimi ulicami. Po drodze do Sarandy krótka przerwa przy Błękitnym Oku, gdzie znajdują się źródła rzeki Bistrica. Przyjazd na nocleg do Sarandy, położonej na brzegu Morza Jońskiego.

5 dzień
SARANDA - BUTRINT - MESOPOTAM - SARANDA
Wycieczka do Butrint – ruin antycznego miasta założonego przez Ilyryjczyków. Leżące wśród gór nad jeziorem było w starożytności silnie ufortyfikowane, chociaż ze światem zewnętrznym łączył je naturalny kanał kończący się nad Morzem Jońskim. Znajduje się tu amfiteatr, baptysterium z kolorowymi mozaikami, łaźnie z czasów rzymskich. Przejazd do wioski Mesopotam, gdzie stoi niewielki kościół, jedna z najlepiej zachowanych w Albanii świątyń bizantyjskich. W drodze powrotnej do Sarandy - krótki postój na kawę w odrestaurowanych ruinach średniowiecznego zameczku, malowniczo położonego na jednym ze wzgórz otaczających miasto. Powrót do hotelu. Kolacja przy albańskiej muzyce ludowej.

6 dzień
SARANDA - VLORA
Przejazd wzdłuż Riwiery Albańskiej, słynącej z pięknych widoków tarasowych sadów, obsadzonych drzewami oliwkowymi i cytrusowymi. Postój nad zatoką Porto Palermo z widokiem na twierdzę; zamek wybudowany został przez Ali Paszę Tepelenę. Przyjazd do miasta Vlora. Spacer po mieście: pomnik niepodległości; dom, w którym w 1912 r. ogłoszono powstanie niepodległego państwa albańskiego. Nocleg we Vlorze.

7 dzień
VLORA - TIRANA
Przejazd do Tirany. Wizyta na cmentarzu wojskowym z pomnikiem Wolności.

8 dzień
Rano transfer na lotnisko i wylot do Polski. Przylot do Warszawy.

Organizator: LT

Potrzebujesz więcej informacji? Szukasz innych wycieczek lub terminów? Zapytaj o szczegóły.
Napisz do nas: i n f o @ a l b a n i a . c o m . p l .