Advertisement
Start arrow Aktualności arrow Przegląd prasy z Albanii: 22-26.04.2010
Przegląd prasy z Albanii: 22-26.04.2010
Image „Balkan Insight”, 26-04-2010
Albania znów pod wodą...

Około 1300 hektarów upraw znalazło się pod wodą o okolicy Shkodry w północnej Albanii, po tym jak albański koncern energetyczny rozpoczął spuszczanie wody z tam na rzece Drin. Operacja ta rozpoczęła się wraz z nadejściem opadów deszczu co spowodowało podniesienie stanu wód w Albanii, Serbii i Macedonii.
Albański Minister ds. Wewnętrznych, Lulzim Basha, zwołał posiedzenie Komitetu Obrony Cywilnej na czwartek, aby ocenić sytuację i zadecydować o dalszych krokach, łącznie z ewakuacją mieszkańców. „Sytuacja oceniana jest na bieżąco i wymaga stałego monitoringu i gotowości ze strony najważniejszych instytucji” powiedział Basha podczas spotkania.
W sąsiedniej Macedonii kilka wiosek znalazło się pod wodą po wylaniu rzeki Vardar  w okolicach Tetovo. Powódź dotarła także do Serbii. Lokalna prasa donosi, że bardzo duże opady deszczu powodują podtopienia w rejonach Leskovac, Niš, Kraljevo, Rača, Knić, Jagodina oraz Gadžin Han.
W styczniu bieżącego roku, w rejonie Shkodry powódź spowodowała straty sięgające 20 mln euro. Woda zalała głównie budynki prywatne, ale nie oszczędziła również obiektów przemysłowych i turystycznych.
GD dla albania.com.pl


Image Shekulli, 26.04.2010

Oczyszczanie plaży. Durres

Durrës - dzisiaj rozpoczęła się akcja mająca na celu oczyszczenie plaży w Durrës, będącym największym wakacyjnym kurortem w Albanii. Biorący udział w wydarzeniu prezydent miasta Durrësu, Vangjush Dako powiedział, że priorytetem wszystkich rozpoczętych działań jest stworzenie wczasowiczom jak najlepszych warunków, w związku z czym w tym roku została otwarta również nowa, czwarta plaża publiczna.
Podjęte przedsięwzięcie obejmuje oczyszczenie plaży z wodorostów i innych zanieczyszczeń oraz przeprowadzenie całkowitej dezynfekcji piasku na głębokość do 40cm na powierzchni ok. 17 hektarów.  
W czasie sezonu turystycznego (od 1 maja do 15 września), w celu utrzymania wysokiej czystości plaży ekipy sprzątające będą pracować w dwóch zmianach. Ponadto, aby uniknąć dużego zakurzenia drogi znajdującej się przy plaży, będzie ona polewana wodą dwukrotnie w ciągu dnia – rano i po południu, podczas gdy kosze na śmieci będą opróżniane kilka razy dziennie.
SM dla albania.com.pl


Image Korrieri, 24.04.2010
Utrudnienia w ruchu, Tirana

Tirana – Po rozszerzeniu prac budowlanych na Placu Skanderbega, użytkownicy środków transportu w Tiranie muszą podporządkować się całkowicie nowemu planowi ruchu ulicznego. W ostatnich dniach ruch drogowy w stolicy był bardzo utrudniony, nie tylko ze względu na ograniczenia wprowadzone na przebudowywanym placu, ale także ze względu na nowy schemat ruchu, z którym zmotoryzowani mieszkańcy Tirany (ok. 230 tyś.) nie byli zapoznani. Od dzisiaj przejazd samochodów przez Bulwar “Zogu i Parë” będzie odbywać sie tylko w jednym kierunku.
Starając sie w jak najwyższym stopniu upłynnić ruch drogowy Policja pilnuje porządku na parkingach, pozwalając na pozostawianie samochodów tylko z jeden strony drogi i surowo każąc mandatami tych, którzy postępują inaczej."
SM dla albania.com.pl


Image Korrieri, 24-04-2010
Brak prądu w szpitalu, Laci

Laçi- W dniu dzisiejszym, po kilku wcześniejszych monitach OSSH
(przyp.SM. Dystrybutor Energii Elektrycznej) postanowiła o zaprzestaniu dostarczania
energii elektrycznej do szpitala w Laçi, argumentując swoją decyzję
niezapłaconymi fakturami za energię. Informacja została podana do wiadomości
przez dyrektora szpitala, który oskarżył kompanię czeską o to zajście,
komentując, że prowadzona przez niego instytucja nie zgodziła się z góry
opłacić faktur, które (według niego) były nieadekwatne do rzeczywistej
ilości zużywanej przez szpital energii elektrycznej.
SM dla albania.com.pl


Image Tirana Times”, 22-04-2010
Ruch bezwizowy do strefy Schengen na razie nie jest możliwy...

Albańczycy i Bośniacy nie będą mogli na razie, mimo wcześniejszych zapowiedzi urzędników unijnych, podróżować bezwizowo do krajów strefy Schengen.
Mimo spełnienia części ze stawianych tym krajom wymagań, eksperci Komisji Europejskiej nie wydali pozytywnej opinii na temat możliwości dołączenia Albanii do tzw. „Białej Listy”, czyli krajów, których obywatele mogą poruszać się na terenie strefy bez wiz.
Zgodnie z raportem przedstawionym przez ekspertów, Albania spełniła większość wymagań stawianych przez Komisję, nie mniej „potrzebne są wysiłki na rzecz wprowadzania zmian, zarówno w prawodawstwie jak i osobowe na rzecz walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją” - twierdzą eksperci.
Bez dodatkoych prac na rzecz spełnienia stawianych przez Komisję Europejską wymagań, obydwa kraje nie znajdą się na „Białej Liście” Schengen.
GD dla albania.com.pl


Tagi:
Albania, prasa, media, news, wiadomości, fakty, aktualnośći, Durres