Advertisement
Start arrow Turystyka arrow Durres, Durrës, Durrësi
Durres, Durrës, Durrësi

Durres to jedno z najstarszych miast w Albanii leżące na niewielkim półwyspie u wybrzeża Adriatyku. Miasto portowe, ważny węzeł komunikacyjny i miejscowość wypoczynkowa. Połączenia promowe z Bari, Triestem i Ankoną. Oddalone o około 30 km od międzynarodowego lotniska w Rinas i Tirany. Jako cel turystyczny ma do zaoferowania przede wszystkim szerokie, piaszczyste plaże, okoliczne góry oraz rzymskie zabytki, a także malowniczą dzielnicę portową. Durres to najchętniej wybierany kurort na wybrzeżu albańskim. Stanowi idealną propozycję dla znudzonych typowymi kierunkami turystów.

Image Klimat jest typowy dla wybrzeża morza śródziemnego, charakteryzujący się lekką zimą i suchym latem. Roczna temperatura średnia wynosi 17C. Temperatura wody w miesiącach zimowych wynosi 11C a w letnich 23C.

Historia miasta sięgająca czasów starożytnych, interesujące Muzeum Historyczne, ruiny Starego Rynku w centrum miasta i łaźnie rzymskie, są wabikiem dla chcących zgłębić tajniki albańskiej kultury.
Głównymi obiektami zabytkowymi w Durres są:
- Amfiteatr Dyrrahu, zbudowany w I wieku ne o średnicy 136 metrów mogący pomieścić 15-20 tys widzów.
- Mozaika, przedstawiająca “piękną kobietę z Durres”. Powstała około IV wieku pne i dziś jest eksponowana w Narodowym Muzeum Historycznym.
- Muzeum Archeologiczne. Pierwsze tego rodzaju zbudowane w Albanii. Z bogatą ekspozycją zabytków kultury starożytnej.
- Meczet Fatih, przebudowany w latach sześćdziesiątych na Dom Kultury, odrestaurowany i przywrócony do dawnej świetności.
- Bazylika shen mehill arapaj - zbudowana około VI wieku, jedna z największych na Bałkanach, z zachowanymi we wnętrzu niezwykłymi mozaikami.
- Zamek, zbudowany na południowy zachód od miasta, na wybrzeżu, za czasów Anastasa I (491-518).

Główne święta obchodzone w mieście i okolicy:

14 Maja Dzień Morza, jest również dniem otwarcie sezonu turystycznego.
W mieście i na wybrzeżu organizowane są przeróżne zawody sportowe, pływackie, targi oraz koncerty.

14 Marca, Pierwszy Dzień Lata ( red ). Dzień ten jest obchodzony głównie w centralnej  Albanii. Święto symbolizuje nadejście nowego okresu w roku, lata...
W dniu tym, Ilirowie obchodzili nadejście lata. Znali bowiem tylko dwie pory roku! Rodziny celebrują to Święto organizując pikniki na wzgórzach. W dniu 23 września Ilirowie świętowali pierwszy dzień zimy...

15 Sierpnia, Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej.
W Durres i okolicy mieszkańcy gromadzą się aby udać się na pielgrzymkę do kościoła we Vlashi. Tam, przez całą noc, przy świetle pochodni i świec trwają zabawy.

od 20 grudnia, Karnawał!

W krajobrazie miasta, dominuje flora śródziemnomorska z bujną, wiecznie zieloną roślinnością, a wspaniała kultura i folklor, którego elementy podziwiać można w miejscowych tawernach, podczas zajadania się smacznymi potrawami albańskimi, są doskonałym uzupełnieniem wakacji. Wiele nieodkrytych do tej pory miejsc jest wartych poznania i dlatego każdy powinien się znaleźć wśród tych, których skusiło tajemnicze piękno Durres.

GD/AR ©2010


 Tagi: Durres, Durrës, Durrësi