Advertisement
Start arrow Aktualności arrow Przegląd prasy z Albanii: 01-09.05.2010
Przegląd prasy z Albanii: 01-09.05.2010
Image Powołania do młodzieżówki na mecz Polski z Albanią

Andrzej Zamilski wysłał powołania zawodnikom, którzy spotkają się na zgrupowaniu reprezentacji Polski U-21 i rozegrają mecz towarzyski z Albanią 26 maja tego roku. W reprezentacji znalazł się między innymi Grzegorz Sandomierski, który typowany był do powołania na zgrupowanie pierwszej reprezentacji Polski.

Na zgrupowanie powołani zostali:
Bramkarze: Grzegorz Sandomierski (Jagiellonia Białystok), Michał Gliwa (Polonia Warszawa)
Obrońcy: Mateusz Pielach (Avia Świdnik), Adrian Basta (Polonia Bytom), Michał Steinke (Polonia Słubice), Łukasz Burliga (Wisła Kraków), Bartosz Rymaniak (Zagłębie Lubin)
Pomocnicy: Mateusz Klich (Cracovia Kraków), Mateusz Cetnarski (GKS Bełchatów), Kami Poźniak (GKS Bełchatów), Jacek Kiełb (Korona Kielce), Marcin Pietrowski (Lechia Gdańsk), Adam Banasiak (Legia Warszawa), Ariel Borysiuk (Legia Warszawa), Szymon Matuszek (Piast Gliwice)
Napastnicy: Jakub Kaszuba (Cracovia Kraków), Kamil Grosicki (Jagiellonia Białystok), Daniel Mąka (Polonia Warszawa)
źródło : PZPN, autor : JaZ, data publikacji: 10-05-2010

Image Krajowa Agencja Prasowa „Noa”, 08.05.2010
Rosną ceny paliw

Tirana. Ceny paliw w dniu wczorajszym wzrosły, przybliżając się do 150 leków za litr, podczas gdy przed rokiem cena za litr wynosiła 125 leków [co daje 3,70 zł, wg aktualnego kursu].
W chwili obecnej za jeden litr ropy o wysokiej jakości trzeba zapłacić na rynku albańskim około 140-145 leków [ok. 4,20 zł], zaś za litr benzyny 148 leków [ok. 4,40 zł]
Wzrost cen jest skutkiem umocnienia się waluty amerykańskiej, której cene w ostatnim czasie wzrosłaa ponad 100 leków . Jeżeli wzmocnienie dolara będzie się utrzymywać i przybliży się on do obecnej wartości euro, również ceny paliw zmienią się znacząco.
Podwyżki w cenach paliw wpłyną także na wzrost kosztów w sektorach gospodarki takich jak transport, przemysł produkcyjny, itp. i na skutek tego wzrośnie także inflacja.
SM dla albania.com.pl

Image Krajowa Agencja Prasowa „Noa”, 08.05.2010
Berisha: W tym roku wszystkie drogi w kierunku wybrzeża zostaną wyasfaltowane!

Lezha. Inwestycje zakładające rozwój infrastruktury turystycznej będą w tym roku priorytetowym działaniem rządu albańskiego.
Podczas uroczystego otwarcia nowej drogi Tale – Lezha, premier Sali Berisha powiedział, że realizacja tej inwestycji jest symbolem wypełnienia obietnic rządu, który zakłada, że do końca 2010 roku wszystkie drogi prowadzące do morza, od Ksamili po Velipoję, zostaną wyasfaltowane.
Nowa trasa Tale –Lezha o długości 9,5 km jest inwestycją z budżetu państwa szacowaną na kwotę całkowitą 150 milionów leków. Na uroczystym otwarciu Berisha podkreślał, że będzie ona miała ogromne znaczenie dla mieszkańców Lezhy, Burrelu, Peshkopii, Tropoji oraz dla mieszkańców całego Kosowa, którym zostanie umożliwiony łatwy dostęp do plaż północnej Albanii. Szef rządu mówił także o nowych projektach budowlanych, m.in. o drogach łączących Lezhę z Ulqinjem (Czarnogóra) i Lezhę z Buną oraz zapewnił o spełnieniu złożonych przez rząd obietnic, zapraszając wszystkich sceptyków do wspólnej cotygodniowej inauguracji nowych dróg.
SM dla albania.com.pl

Image Państwowa Agencja Prasowa „Noa”, 05.05.2010

Długi za energię elektryczną – od teraz faktury miesięczne
Tirana. Od maja bieżącego roku miesięczne faktury za energię elektryczną będą zawierać informacje o zadłużeniach użytkownika energii wobec OSSH [Dystrybutor Energii Elektrycznej – przyp. S.M.].
Wraz z otrzymaniem informacji użytkownik będzie zobowiązany do uiszczenia należytych opłat. Wprowadzone zmiany mają ułatwić kontrolę nad zadłużonymi klientami. Ponadto będzie prowadzony stały przegląd faktur, umożliwiający wykrycie i nałożenie kary na zalegających z opłatami użytkowników.
SM dla albania.com.pl

Image Państwowa Agencja Prasowa „Noa”, 04.05.2010
Cannes 2010 – szansa dla albańskiej kinematografii
Cannes – Albania otrzymała szansę zaprezentowania rodzimej produkcji kinematograficznej z trzech ostatnich lat na Festiwalu Filmowym w Cannes 2010.
Do tej pory uczestnictwo w konkursach oraz festiwalach filmowych o wysokiej renomie było dla albańskich reżyserów jedynie marzeniem. W dniach od 12 do 21 maja w pawilonie South-East European Pavilion (Południowo-Wschodni Europejski Pawilon) w Cannes  wśród przedstawicieli krajów takich jak: Macedonia, Bośnia, Słowenia, Chorwacja, Cypr, sześciu reżyserów i producentów albańskich przedstawi swoją twórczość z ostatnich 3 lat. Przedstawiciele albańskiej kinematografii otrzymają możliwość zaprezentowania na ścianach wewnętrznych pawilonu o powierzchni ok. 200m kw plakatów, broszur, płyt DVD oraz trailerów. Szczególna uwaga zostanie poświęcona filmom: „Gjalle” Artana Minarolli, „Koha e kometes” Fatmira Koçi oraz „Lidje – Perëndim – Lindje” Gjergja Xhuvani.
Na festiwalu zostanie zaprezentowanych ok. 15 filmów albańskiej i kosowskiej produkcji, w tym filmy krótkometrażowe oraz filmy będące w postprodukcji.
SM dla albania.com.pl


Image „Shqip”, 01.05.2010

Otwarcie tunelu w Kalimashu

Kukesi– w ciągu tego miesiąca zostanie ukończony tunel w Kalimashu i będzie umożliwiony swobodny ruch na nowej drodze Tirana - Kukesi. Początkowo mówiono o otwarciu tunelu na początku maja z okazji Dnia św. Jerzego - 6 maja [Dzień św. Jerzego, Dita e Shen Gjergjit; prawosławne święto, w Albanii obchodzone jako święto ludowe, w czasie którego czczi się związek człowieka z naturą i wyraża nadzieję na urodzaj nadchodzącego lata – przyp. S.M.]. Później do informacji publicznej została podana również data 15 maja oraz 21 maja 2010. Jednakże specjaliści z firmy „Bechtel – Enka”, zajmujący się budową tunelu, nie mogą obiecać szybkiego zakończenia prac i ostateczna data jego otwarcia nie jest znana. Według nich, główny problem stanowią przedstawiciele władz oraz VIP-y, którzy uzyskują zgodę na przejazd przez tunel. I dopóki przez rząd albański nie podejmie decyzji o całkowitym wstrzymaniu ruchu, również dla osób wpływowych, płynne prowadzenie prac budowlanych będzie niemożliwe.
Po ukończeniu wspomnianego tunelu południowego, cała uwaga budowlańców skupi się na tunelu północnym (ok.1km długości), który w związku z sezonem turystycznym oraz wyborami w zeszłym roku chwilowo został oddany do użytku. Przewiduje się, że w ciągu 2010 roku tunel północny zostanie ukończony, a również zostanie oddany do użytku odcinek autostrady pomiędzy Kolsh i Mamez oraz Rreshen i Rubik.
SM dla albania.com.pl

Image „Tirana Times”, 29. 04. 2010

Kolejnych 85 żołnierzy wyjedzie do Afganistanu

Ilość żołnierzy służących w albańskim kontyngencie w Afganistanie, zostanie podwyższona o kolejnych 85 mundurowych.
Informacja ta została podana podczas wizyty Sekretarza Generalnego NATO, Fogha Rasmussena w Tiranie, po spotkaniu z najwyższymi władzami Albanii. Albania jest członkiem NATO od kwietnia 2009 roku.
Albański kontyngent wzmocniony zostanie przez instruktorów wojskowych i policyjnych, mających wykonać zadania szkoleniowe dla armii Afgańskiej. Rząd alļbański ufundował również budowę ośmiu nowych szkół w Afganistanie i zaproponował stypendia dla stu Afgańskich studentów. Podwyższenie liczby wojskowych w Afganistanie to odpowiedzialność Tirany, wobec sojuszników z NATO, miał powiedzieć Rasmussen.
Nie udzielił jednak odpowiedzi na pytanie dziennikarzy dotyczące stosunków Albania - NATO,  po przedstawieniu przez rząd Berishy kontrowersyjnego projektu ustawy o reformie wywiadu wojskowego.
Lokalne media informowały już o wezwaniu złożonym przez Rasmussena wobec premiera Albanii, do zatrzymania procesu wdrażania tej ustawy przez Parlament.
GD dla albania.com.pl

Image „Shekulli”, 28. 04. 2010
Zmiany w organizacji albańskiej policji i służb granicznych

Tirana – Ponad 200 policjantów zostanie dodatkowo wysłanych na granice kraju w celu wzmocnienia ich kontroli. Premier Sali Berisha wprowadzoną reformę argumentuje rosnącą potrzebą bezpieczeństwa, która związana jest z liberalizacją ruchu wizowego.
„Trwa reforma służb policyjnych. Ze stanowisk zwolnionych zostanie około 200 inspektorów oraz pracowników Policji i rozpoczną oni pracę w służbach celnych. W związku z procesem zniesienia wiz, musimy być przygotowani do walki z przemytem narkotyków, nielegalną emigracją itp. Ponadto pół miliona euro zostanie przeznaczone na ulepszenie serwerów oraz systemów stosowanych przez służby celne” – powiedział dzisiaj premier na posiedzeniu rządu.
SM dla albania.com.pl

Tagi: przegląd prasy albańskiej, prasa, Albania