Advertisement
Start arrow Turystyka arrow Warto zobaczyć w Albanii
Warto zobaczyć w Albanii
Spis treści
Warto zobaczyć w Albanii
Strona 2
Albanopolis  / Zgërdhesh
Starożytne miasto w pobliżu Kruji. Łączy się je ze starożytnym miastem Albanopolis, stolicą Albanów, od których pochodzi dzisiejsza nazwa kraju. Wzniesiono je na wzgórzu, obejmowało ok. 10 ha. Opuszczone w II w. n.e.

Amantia  
Historyczna stolica jednego z plemion Ilirów. Założona w V w. p.n.e. Przepięknie położona w dolinie rzeki Vlory. Na szczycie wzgórza stała dorycka świątynia ku czci Afrodyty. Liczne relikty odkryte podczas wykopalisk prezentowane są w muzeach Tirany.

Apollonia  
Pięknem Apollonii zachwycał się już Cyceron. Starożytne miasto portowe założone w VII w. p.n.e. przez greckich osadników, swój rozkwit przeżywała w IV-III w. p.n.e. Obecnie jest to park archeologiczny. Można zobaczyć relikty budynku konsula, biblioteki, łuku tryumfalnego i świątyni Artemidy. Wspaniały widok na Adriatyk.

Butrint / Bouthrotos
Starożytne miasto wpisane na listę Dziedzictwa Światowego UNESCO w 1992 r. Najstarsi osadnicy przybyli tu już w VIII w. p.n.e. Legenda głosi, iż założone zostało przez greckich emigrantów. Warto zobaczyć pozostałości teatru z IV w. p.n.e., baptysterium zdobione mozaikami oraz bazylikę z VI w. n.e. W Muzeum Narodowym w Tiranie eksponowana jest głowa Apolla odkryta w Butrint w 1920 r.

Byllis
Starożytne miasto powstało w III w. p.n.e. Rozkwitało jako polityczne, ekonomiczne oraz kulturalne centrum regionu. Dobrze zachowały się mury obronne miasta, sięgające 9 m. Spinały 30 ha przestrzeń. Warto zobaczyć pozostałości teatru, bazyliki z zachowanymi mozaikami, szkoły oraz katedry, której mury pokryte były pierwotnie freskami.

Dimal
Miasto starożytne, które odegrało ważną rolę w drugiej wojnie ilirsko-rzymskiej w 218 r. p.n.e. Wykopaliska toczą się tu od lat 60. XX w.

Kamenicë  / Kamenice
Jedno za najważniejszych stanowisk albańskiej prahistorii. Prahistoryczna społeczność żyła tu pomiędzy XIII-VI w. p.n.e.

Korçë / Korca / Korcza
 Odwiedzić można Narodowe Muzeum Sztuki Średniowiecznej. Zawiera ponad 7 tysięcy zabytków sztuki i kultu, ikon, wyrobów z kamienia, drewna, metalu i wyrobów tekstylnych wybitnych, choć często anonimowych twórców.