Advertisement
Start arrow Informacje ogólne arrow Prezydent Albanii - Bamir Topi
Prezydent Albanii - Bamir Topi
Image Bamir Topi (ur. 24 kwietnia 1957 w Tiranie), albański biolog i polityk, prezydent Albanii od 24 lipca 2007.  Ukończył studia na wydziale weterynarii Uniwersytetu Rolniczego w Tiranie. Po studiach rozpoczął pracę jako toksykolog i farmakolog w mieście Petrela. W latach 1987-1990 studiował biologię molekularną we Włoszech.
Od 1984 do 1995 był pracownikiem naukowym w Instytucie Weterynaryjnych Badań Naukowych. W latach 1990-1995 był dyrektorem Instytutu Bezpieczeństwa Żywności. Obok pracy naukowej prowadził również działalność akademicką i w 1995 uzyskał tytuł profesora.
W 1996 Topi został po raz pierwszy wybrany do Zgromadzenia Republiki Albanii (Kuvendi i Shqipërisë), a następnie jeszcze dwukrotnie uzyskiwał reelekcję. Przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego klubu parlamentarnego rządzącej Demokratycznej Partii Albanii (Partia Demokratike e Shqipërisë) Został również wybranym wiceprzewodniczącym partii.
W latach 1996-1997 zajmował stanowisko ministra rolnictwa.

Prezydentura
W marcu 2007 roku wyraził zamiar wzięcia udziału w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Demokratycznej. Koalicyjna Republikańska Partia Albanii (Partia Republikane Shqiptarë) i Partia Chrześcijańsko Demokratyczna oznajmiły, iż prawdopodobnie udzielą swojego poparcia Topiemu.
W głosowaniu Topi uzyskał 75 głosów w parlamencie, przy wymaganych co najmniej 84. Opozycja, pod wodzą Socjalistycznej Partii Albanii, zbojkotowała głosowanie. Druga runda głosowania również nie przyniosła rozwiązania. Topi uzyskał tym razem 74 głosy poparcia. W trzeciej rundzie kandydaturę Topiego poparło 50 parlamentarzystów, podczas gdy na drugiego Neritana Ceka padły 32 głosy.
Rezultat przyniosła dopiero czwarta runda głosowania w której Topi uzyskał poparcie 85 głosów ponieważ pięciu parlamentarzystów opozycji zagłosowało za jego kandydaturą. W lipcu oficjalnie objął urząd prezydenta.
Prezydent Topi był aktywnym rzecznikiem niepodległości Kosowa. W styczniu 2008 udał się z wizytą do Kosowa, gdzie uzyskał tytuł honorowego obywatela Prisztiny oraz tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu w Prisztinie.
Bamir Topi jest żonaty, ma dwie córki. Żona Teuta Topi. Topi jest jednym z najbardziej popularnych polityków w Albanii. Topi jest także honorowym dyrektorem klubu sportowego SK Tirana.

Tagi: Prezydent Albanii, Bamir Topi, Albania

Image