Advertisement
Start arrow Informacje ogólne arrow Etymologia nazwy państwa
Etymologia nazwy państwa
Image Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie do końca stwierdzić skąd wywodzi się nazwa „Albania” i co dokładnie oznacza bądź oznaczała. W tej sprawie istnieją podzielone poglądy badaczy z różnych dziedzin, mające jednak pewne elementy wspólne. Przedstawię poniżej stanowiska, z którymi spotkałem się szukając informacji o pochodzeniu nazwy.

1) Rdzeń „alb” w języku protoeuropejskim oznacza kolor biały lub górę. Według domysłów wielu historyków górskie ludy z terenów obecnego Kosowa przyniosły ze sobą ten etnonim na niziny dzisiejszej Albanii. (Wikipedia)
2) Albańska nazwa Shqipëria pochodzi od słowa Shqipoj oznaczającego mówić otwarcie, krótko i jasno. (Wikipedia)
3) W książce Andrzeja Stasiuka Jadąc do Babadag znajdujemy wyjaśnienie, że nazwa Shqipëria pochodzi od czasownika „shqiuptoj” - mówić „w języku, którego nikt nie rozumie”.
4) Językoznawcy twierdzą, że nazwa ma swoje źródło w czasowniku „zrozumieć” – shqipe (Albania :krótki zarys dziejów, Adam Oseski).
5) Odmienny pogląd głosili mieszkańcy albańskiej wioski Blice, z którymi miałem okazję rozmawiać. Twierdzili oni, że słowo Shqipëria oznacza dwugłowego orła widniejącego na narodowej fladze kraju.
 
Maciej Suchorabski


Tagi: pochodzenie nazwy Albania, Etymologia nazwy państwa