Advertisement
Start arrow Informacje ogólne arrow Miasto Szkodra - Shkodër - Shkodra
Miasto Szkodra - Shkodër - Shkodra
Szkodra to miasto w północno-zachodniej Albanii, położone nad rzeką Buna i Jeziorem Szkoderskim.
Jest to największy ośrodek gospodarczy i kulturalny w północnej części Albanii. Liczba mieszkańców wynosi około ok. 90 tys.

Historia miasta
Pierwotnie starożyne miasto iliryjskie o nazwie Scodra, od 168 p.n.e. pod panowaniem Rzymu zasiedlone w VI-VII wieku  przez Słowian.
W XI wieku  stolica serbskiego królestwa Zety. W XII wieku opanowana przez Cesarstwo Bizantyńskie. Od końca XII wieku  należało do Serbii, w latach 1395-1479 do Republiki Weneckiej, następnie podbita przez Imperium osmańskie. Od 1920 w Albanii.

Przemysł

W mieście zlokalizowane są duże zakłady przewodów i kabli miedzianych (produkujące na eksport), przemysł maszynowy, materiałów budowlanych, spożywczy (zwłaszcza tytoniowy  oraz owocowo-warzywny), włókienniczy (bawełniany i jedwabniczy) a także drzewno-papierniczy.
Miasto jest ważnym węzłem drogowym - połączenie kolejowe z Czarnogórą oraz port lotniczy.

Zabytki i kultura
W mieście znajdują się muzea i teatry (m.in. dom-muzeum poety Migjeni i muzeum historyczne), biblioteka publiczna, ruiny średniowiecznej twierdzy Rozafat, kościół Najświętszej Marii Panny (z drugiej połowy XV wieku), meczet (z drugiej połowy XVIII wieku) i katedra (z XIX wieku) a także zabytkowe domy.
W Szkodrze jest Uniwersytet.
Miasto jest ośrodkiem rzemiosła artystycznego.

Źródło: Wiki