Advertisement
Start arrow Turystyka arrow Na rowerze dookoła Albanii
Na rowerze dookoła Albanii
Poniżej prezentujemy wywiad, którego udzielił Paweł Kalinowski portalowi TwojaEuropa.pl w związku z wyprawą rowerową do Albanii.
Portal albania.com.pl jest patronem wyprawy braci Kalinowskich.

Paweł, Kuba i Marek postanowili na rowerach przejechać wzdłuż albańskiej granicy. Dlaczego? Bo chcą poznać tajemniczy kraj. Bo zwiedzanie świata zaczynają od kraju na A. Bo chcą żeby było ciekawie.
Trójka braci uznała, że Albania to raj dla rowerzystów. Kraj o powierzchni zaledwie 28 748 km² to obszar zbliżony do województwa wielkopolskiego. Wyprawa wcale jednak łatwa nie będzie. Rowerzyści sprawdzili już, "że zarówno nadmorskie plaże, obszar nizin a także pasma górskie wiążą się z wyzwaniem gdzie przygotowanie kondycyjne jest kluczową sprawą". O planowanej w terminie 3-27 września 2010r. wyprawie rozmawiamy z Pawłem Kalinowskim.

Piotr Anuszczyk, TwojaEuropa.pl: Czy którykolwiek z Panów był już w Albanii? Bo skoro mowa o miejscach mniej uczęszczanych to czemu np. nie Mołdawia czy Gruzja?
Paweł Kalinowski, uczestnik wyprawy: Pomysł żeby jechać do Albanii jest autorstwa Kuby. Całą trójką jesteśmy rodzeństwem:) - ja jestem najstarszy. Nigdy w tym kraju nie byliśmy. A dlaczego Albania??? Tak naprawdę powodem jest jej tajemniczość i fakt, że tak mało ktokolwiek o Albanii wie. Proszę zwrócić uwagę, że na Bałkanach jest Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Czarnogóra oraz zapominana, pomijana Albania. Nasza wyprawa ma nie tylko na celu przejazd, ale przede wszystkim poznanie kultury, tradycji, historii, ważnych i historycznych miejsc, a także powiedzenie o tym wszystkim w różnego rodzaju publikacjach w trakcie jak i po wyprawie. jednym słowem chcemy promować Albanię w Polsce! Chcemy również mówić o Polsce w Albanii. Powodem wyjazdu do Albanii jest również pomysł na zwiedzanie krajów świata wg. alfabetu:)

Podróżowaliście razem wcześniej?
Jak wspomniałem jesteśmy trójką rodzeństwa. Jest to moja czwarta wyprawa rowerowa, ale pierwsza w takim składzie. Dwie wyprawy wzdłuż południowej granicy Polski Zagórz – Zgorzelec oraz trasa Suwałki - Świnoujście miałem okazje pokonywać z najmłodszym bratem czyli Markiem. Od trzech lat stawiam na wyprawy w gronie najbliższych. Ważne jest zrozumienie w grupie (to jest połowa sukcesu).

Jak wyglądają przygotowania do wyjazdu? Codzienne treningi, odpowiednia dieta? A może nic z tych rzeczy nie jest potrzebne?
Przygotowania. Szczerze mówiąc każdy z nas ćwiczy indywidualnie. Pracujemy nad wytrzymałością (marsz, bieg, jazda na rowerze). Co drugi, trzeci dzień wsiadamy na rowery i jeździmy od 30 do 50 km. Diety nie stosujemy :)
Czy wiecie już gdzie będziecie spać, jeść, ile będzie ta wyprawa kosztować?
Nastawiamy się na gościnę Albańczyków. Oczywiście bierzemy ze sobą namiot, ale nie nastawiamy się na wygodne hotele. Poznanie Albanii przez kontakt z jej mieszkańcami jest o wiele owocniejsze niż wylegiwanie się w wygodnych hotelach:) Wygodniactwu mówimy "nie" :) chyba, że......sytuacja nas do tego zmusi.

Z jakiego miasta jesteście i czy do wyprawy można jeszcze dołączyć, a jeśli tak to na jakich zasadach?
Jesteśmy wszyscy z Gostynina w województwie mazowieckim. Ja pracuję w Całodobowym oddziale Terapii Uzależnienia od Alkoholu jako terapeuta uzależnień, Marek skończył Liceum Ogólnokształcące i ma zamiar iść na medycynę, co z tego wyjdzie zobaczymy, Kuba natomiast studiuje na IV roku psychologii na UAM w Poznaniu. Jednym z założeń touru jest przejechanie kilku etapów z Albańczykami. Jest to na razie wszystko na zasadzie planowania, jesteśmy w kontakcie z Gencem Angjeli - dyrektorem kolarskiej reprezentacji Albanii i liczymy na powodzenie tego pomysłu. Tym bardziej, że byliśmy w Ambasadzie Albanii na rozmowie z ambasadorem Florentem Celiku, który zadeklarował objęcie honorowego patronatu nad naszą wyprawą!!!


Tagi: Albania Bike Tour, rowery Albania, trasy rowerowe Albania, zwiedzanie Albanii, Albania na rowerze


Image Image
Image