Advertisement
Start arrow Aktualności arrow Modernizacja albańskiej armii: 18.07.2010
Modernizacja albańskiej armii: 18.07.2010
W październiku 2010 roku odbędą się w Tiranie, pierwsze na Bałkanach targi, adresowane do dostawców oraz klientów przemysłu obronnego i wojskowego: ALMEX Military and Security Technologies Salon 2010.  Wobec wstąpienia Albanii do NATO oraz w związku ze staraniami krajów sąsiednich o przyjęcie do sojuszu organizacja takiej imprezy ma duże znaczenie. Organizowane w Tiranie targi mają przyciągnąć dostawców, którzy interesują się rynkami w Macedonii, Kosowie, Serbii, Czarnogórze, Bośni czy Chorwacji.  
Kraje bałkańskie stanowią istotną pozycję na liście wielu przedsiębiorstw zbrojeniowych z Europy Zachodniej i Środkowej. Udział w targach deklarują m. in firmy czeskie, francuskie, izraelskie, belgijskie i oczywiście amerykańskie.  Na tej liście brakuje wystawców z Polski...


Budżet na dostosowanie do standardów NATO, jakim dysponuje Albania, sięga 350 mln euro. Zostanie on wydatkowany do 2014 roku m.in na wyposażenie dla:

  • sił lądowych w kołowe transportery opancerzone do przewozu 10-12 żołnierzy w ilości do 100 egzemplarzy,
  • na zakup uzbrojenia strzeleckiego wg standardów NATO wraz z amunicją 9x19 i 5,56x45 mm,
  • na zakup ruchomych centrów dowodzenia,
  • wyposażenie sił specjalnych oraz szybkiego reagowania,
  • wyposażenie straży granicznej i policji m. in. w nowe umundurowanie, środki łączności oraz systemy kontroli granic.


Image ImageZ kwoty 350 mln euro aż 85 mln euro zostanie przeznaczonych na zakup transporterów opancerzonych. Na zakup środków łączności, broni lekkiej oraz organizację przetargu na zakup śmigłowców i broni pancernej przeznaczona zostanie kwota 20 mln euro. Dodatkowo rząd Albanii przeznaczy około 2,1 mld leków, czyli ok. 17 mln dolarów amerykańskich, na szkolenie dla 14 000 żołnierzy albańskiej armii, wg standardów NATO.
Modernizacja sił zbrojnych została zapoczątkowana w roku 2008 zakupem czterech holenderskich kutrów patrolowych o wartości 31 mln dolarów. W 2009 roku albańia zamówiła 5 śmigłowców transportowych AS 532 AL Cougar. Wartość tego kontraktu wyniosła ok. 113 mln dolarów.

Grzegorz.Deregowski
na podstawie: Ministerstwo Obrony Albanii

 

Tagi:  targi zbrojeniowe, NATO