Advertisement
Start arrow Turystyka arrow Historia Tirany
Historia Tirany
Za datę założenia Tirany uważa się rok 1614. Wtedy to Sulejman Pasza Bargjini postawił szereg budowli użyteczności publicznej.
W XVII wieku miasto stało się ośrodkiem handlowym, ale tak naprawdę nigdy nie zyskało większego znaczenia gospodarczego.

Miasto stało się stolicą Albanii dopiero w lutym 1920 roku na mocy decyzji rządu tymczasowego, ustanowionego na kongresie w Lushnjë. Miasto liczyło wtedy 17 000 mieszkańców. Od tego momentu rozpoczął się jego rozwój.

W marcu 1939 roku Tirana została - tak jak i reszta kraju - zajęta przez Włochy. 17 listopada 1944 po zaciekłej walce między wspieranymi przez komunistów mieszkańcami miasta a siłami nazistowskimi miasto zostało wyzwolone. Wkrótce potem w mieście powstał komunistyczny rząd, na którego czele stanął Enver Hodża.

Pod koniec lat pięćdziesiątych w mieście założono pierwszy w Albanii uniwersytet, Uniwersytet Tirański. Na przełomie lat 80. i 90. przez miasto przetoczyła się fala gwałtownych demonstracji, które ostatecznie doprowadziły do załamania się komunistycznego reżimu w 1991 roku.

W ostatnich latach Tirana dynamicznie się rozwija stając się prawdziwą metropolią południowej Europy.