Advertisement
Start arrow Turystyka arrow Kawa na Ish Bloku! ( X Blok )
Kawa na Ish Bloku! ( X Blok )
Ish Blok ( X Blok ), dawna dzielnica urzędników partyjnych dawno straciła swój komunistyczny charakter.  Obok willi Envera Hodży, odgrodzonej niegdyś od Tirańczyków barierami, poprowadzono deptak. Jest on zamknięty dla ruchu kołowego. Wszyscy pędzą w te okolice gdy tylko czas i środki pozwalają na dobrą zabawę. X Blok oferuje setki kawiarenek, klubów, restauracji i fast foodów, które zaspokajają potrzebę wspólną dla narodów bałkańskich. Nieustannej socjalizacji...

Niewiele udaje się załatwić przez Internet. Po pierwsze w Albanii nie ma wielu użytkowników (choć ich liczba stale rośnie), po drugie jak mawia Halidon Haliti (znany albański artysta), Albańczycy nie wyobrażają sobie dnia bez spotkań z przyjaciółmi przy kawie. Nawet nocą sprawy ważne załatwia się w kawiarni a kawa jest nieodłącznym rytuałem takich spotkań. Jest mocna, w kolorze smoły i gęsta jak krew. Mimo mojej niechęci do kawy, będąc w Albanii pijam ją co dzień. Kosztuje 50 do 70 lek czyli do 2 złotych! Palić można wszędzie. Przy kawie Albańczycy palą papierosy zachodnie, ale kręcą też skręty z lokalnego tytoniu. Jego jakość jest daleko lepsza od znanych nam niegdyś z Polski DSów.  

Co może łączyć Polaków z kawą pitą na co dzień w Tiranie. Pewnie nic. Pewne jest jednak że Kara Mustafa, pobity przez Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, był wychowywany w potężnej rodzie wezyrów Otomańskich Köprülü. Rodzina ta pochodziła z Albanii i nosiła tam nazwisko Qyprilliu. W obozie wezyra łupem zdobywców padło 300 worków z kawą. Wydaje się pewne, że Kara Mustafa przysposobiony przez albańską rodzinię  Qyprilliu był miłośnikiem tego napoju.

Tagi: Ish Blok, Tirana, Albania