Advertisement
Start arrow Turystyka arrow Berat - miasto tysiąca okien
Berat - miasto tysiąca okien
Spis treści
Berat - miasto tysiąca okien
Strona 2
Na pewno jedno z najciekawszych miast w Albanii. Rzeka Osum płynąca przez miasto dzieli je na dwie części. Jedna z nich to centrum osmańskie z charakterystyczną zabudową, tworzy dzielnicę o nazwie Gorica. Berat w 1976r. uzyskał do władz status miasta-muzeum, co zapobiegło ingerencji w zabytkowe części zabudowy, a w 2008 zostało dopisane do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Położony jest w pobliżu niezwykle malowniczego masywu Tomorri, który możemy podziwiać z górującej nad miastem, pochodzącej z IV wieku p.n.e twierdzy. Oglądając miasto znad rzeki Osnum ciasno ulokowane na wzgórzu domy sprawiają wrażenie wyrastających z siebie nawzajem. Pomieszczenia mieszkalne znajdujące się na wyższych piętrach domów tworzą szeregi wpatrujących się w nas okien, co sprawia niesamowite wrażenie, lecz z drugiej strony tworzy atmosferę tajemniczości. Stąd właśnie pochodzi przydomek, który przylgną do Beratu jako "miasta tysiąca okien". Czy jest ich aż tysiąc? Tego nie wiemy. Zawsze można to sprawdzić spędzając tam dłuższą chwilę!

Miasto oferuje wiele historycznych i kulturowych atrakcji. Znajduję się tam bogato wyposażone Muzeum Etnograficzne, muzeum ikon, Galeria sztuki im. Edwarda Leara oraz duża ilość ośrodków kultów, zarówno muzułmańskich jak i chrześcijańskich.
 
Niewątpliwie największą atrakcją będzie cytadela,  założona w IVw. p.n.e przez Iliryjskie plemię Dasaretów. Jej monumentalne mury górują nad miastem, nie zdradzając nam zarazem tego, co zobaczymy wewnątrz. Swego czasu znajdowały się tam aż 42 kościoły! Dzisiaj zostało 8, które otwierane są jedynie w konkretne święta. Jedynie Kościół Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, w którym znajduje się Narodowe Muzeum Onufriego (największy w historii Albanii malarz ikon) otwarty jest od wtorku do niedzieli. Ponadto na terenie cytadeli znajdują się 2 meczety: Biały i Czerwony (zaliczane do najstarszych w Albanii) – wzniesione przez Turków osmańskich zaraz po zdobyciu miasta w 1417 roku