Advertisement
Start arrow Informacje ogólne arrow Polacy w Albanii: II wojna światowa
Polacy w Albanii: II wojna światowa
Podczas II wojny światowej (1939 - 45) Polacy walczyli z agresją hitlerowskich Niemiec na wszystkich frontach i działali na tyłach wroga. W tym również na tyłach wroga w okupowanej przez Niemców Albanii.

W Wielkiej Brytanii, w lipcu 1940 roku, została założona tajna organizacja p.n. „SOE" (Special Operations Executive). Miała ona za zadanie przenieść wojnę na tereny okupowane przez Niemców i nawiązać współpracę z podziemnym ruchem oporu w całej Europie. Polski oddział „SOE" wyszkolił 605 „cichociemnych", z których 316 przerzucono drogą powietrzną do okupowanej Polski. Inną grupę polskich „cichociemnych" wykorzystali Anglicy w innych krajach okupowanych przez Niemcy, jak Grecja, Francja, Jugosławia, północne Włochy i Albania. Może któryś z polskich historyków II wojny światowej zainteresuje się działalnością polskich „cichociemnych" w Albanii i w innych krajach europejskich.

Opanowanie władzy przez komunistów w Polsce i Albanii zaowocowało nie tylko nawiązaniem wszechstronnych stosunków polsko-albańskich, ale również otworzyło nową kartę w dziejach Polaków w Albanii. Już w listopadzie 1945 roku oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne, jednak polska ambasada w Tiranie została otwarta dopiero w 1949 roku.

Marian Kałuski
Pełny tekst artykułu można znaleźć na:
http://przeglad.australink.pl/literatura/sladami/polacywalbanii.pdf


Tagi: Polacy w Albanii, Albania, Polska