Advertisement
Start arrow Informacje ogólne arrow Polscy księża i misjonarze w Albanii po upadku komunizmu
Polscy księża i misjonarze w Albanii po upadku komunizmu
Spis treści
Polscy księża i misjonarze w Albanii po upadku komunizmu
Strona 2

W Kościele albańskim pracuje również franciszkanin z polskiej prowincji św. Jadwigi o. Włodzimierz Robert Mamala i siostra Agnieszka Ćwiek MWDB.
Misjonarzy polskich w Albanii wspierają polscy członkowie młodzieżowego Międzynarodowego Wolontariatu Kanosjańskiego (MWK albo Volontariato Inernazionale Canossiano VOICA). Latem 2001 roku na wakacyjny misyjny wyjazd do Albanii udali się: s. Gabriela de Riva, ks. Piotr Abram (od 2001 roku pracuje na Ukrainie), Iwona Brach (studentka teologii) i Ania Merchut (ekspedientka). Przygotowania do wyjazdu nie były łatwe: szukanie sponsorów, szczepienia, zbiórka potrzebnych do zabaw z dziećmi rekwizytów, nauka języka albańskiego, modlitwa etc. („Historia VOICA Polska"). O pracy wśród dzieci albańskich kilku innych polskich świeckich misjonarek-wolontariuszek pisał ostatnio „Gość Niedzielny" („Dziewczyny jadą na misję" 21.10.2005). Dziewczęta miały pogłębiać wiarę u młodych Albańczyków. W kilku kościołach uczyły śpiewu, bowiem Albańczycy nie są przyzwyczajeni do śpiewania w kościele. Dzięki Polkom zaczęli chętnie śpiewać przetłumaczoną na albański „Barkę", tak bardzo lubianą przez papieża Jana Pawła II. A także po polsku: „Taki duży, taki mały". Polki rozdawały kartki z tekstami pieśni i modlitw, nawet z tekstem „Ojcze nasz": „Żeby dzieci nie wstydziły się głośno modlić, też głośno mówiły z nimi wyznanie wiary po albańsku". Podczas pobytu na terenie kilku parafii dziewczęta spotkały tylko jednego księdza, będącego rodowitym Albańczykiem, który zresztą skończył seminarium duchowne w Polsce.

Po upadku rządów komunistycznych w Albanii „polski" papież Jan Paweł II przywrócił w 1992 roku albańską hierarchię katolicką, mianując arcybiskupów dla archidiecezji Szkoder-Pult i Tirana-Durres oraz biskupów dla diecezji Lezha, Rresheni i Sape oraz administratora apostolskiego dla katolików obrządku bizyntyjskiego i osobiście konsekrował czterech biskupów w czasie swej historycznej wizyty w Albanii 25 kwietnia 1993 roku.

Marian Kałuski


Tagi: kościół, polscy księża w Albanii